Fiat’ın Tarihi

Torino’da doğup tüm dünyayı kasıp kavurmayı başaran modeller üreten Fiat’ın öne çıkan yönlerini ve hikayesini sizin için derledik. İlk olarak İtalya’nın kuzeyine gitmemiz gerekiyor. Yani Fiat’ın kurulduğu şehir olan Torino’ya.

Fiat’ın Kuruluşu

1900’de İtalyan girişimci Giovanni Agnelli, Kuzey İtalya’da yer alan Torino kentinde ilk otomobil fabrikasını açtı. Fabbrica Italiana Automobili Torino veya Türkçesi ile Torino İtalyan Otomobil Fabrikası ile Fiat’ın hikayesi başladı.

“3 ½ CV” adını taşıyan ve sadece 24 adet üretilen otomobile yola çıkan marka, bir süre sonra ilk kamyonunu üretti ve ABD’ye ihracat yapmaya başladı.

1908 yılında ilk uçak motorunu üreten Fiat tarafından aynı dönemlerde geliştirilen araçlar, Avrupa’da taksi olarak kullanılmaya başlandı. 1910 yılına gelindiğinde ise marka, İtalya’nın en büyüğü olmuştu ve yurt dışına güçlü bir şekilde açılabilecek konuma gelmişti. Bu nedenle de New York’ta ilk fabrikasını kurdu.

Fiat’ın rüzgarı arkasına aldığı ve ABD’de de üretim yaptığı dönemde Birinci Dünya Savaşı başlayınca maliyetler tavan yaptı. Bu nedenle de şirket küçülmek zorunda kaldı ve ilk olarak ABD’deki fabrikasını kapattı.

1920’ler: İtalya’yı Domine Ediyor

Fiat, 1920’li yıllarda İtalya’nın en büyük otomotiv üreticisi olmakla yetinmedi ve daha büyük bir marka olmaya çalıştı. Bu çabalarının meyvesini ise 1925’te gördü. Marka, İtalya otomotiv pazarının %80’ine hükmedecek konuma ulaşmıştı.

İkinci Dünya Savaşı ve Fiat

İkinci Dünya Savaşı boyunca Fiat, İtalya ve müttefiki Almanya için kamyon gibi askeri araçlar ile savaş uçakları geliştirdi. Ancak İtalya savaşın sonunda Almanya ile aynı kaderi paylaşarak yenilince Fiat da büyük darbe aldı ve alacaklarını bile tahsil edemedi.

Fiat 500 Efsanesinin Doğuşu

İtalyancası Cinquecento olan ve yaygın olarak Fiat 500 şeklinde anılan araç, İtalya için geliştirilmiş bir otomobildi. Çünkü İtalyan ekonomisi savaş sonrasında adeta yıkıma uğramıştı ve mali kriz nedeniyle otomobil satışları bir hayli düşüktü. Fiat 500, herkesin ulaşabileceği bir araç olarak sunuldu.

Fiat 500

1957’den 1975’e kadar aralıksız olarak üretilen Fiat 500, bu süreçte yaklaşık 3.9 milyon adet sattı. Araç bugün A sınıfı olarak anılan segmentteydi, yani çok küçüktü. Ancak İtalyan aileleri için savaş sonrası yıllarda yeterli bir araç olarak görüldü. Yıllar içerisinde 500 L isimli daha geniş ve 500 F isimli panelvan versiyonları da üretildi.

Adeta bir ikon haline gelen aracın 1970’lerden sonra satışları düşünce Fiat, üretimi durdurma kararı aldı.

2007 yılına gelindiğinde ise 500’ün 50. yılı şerefine üretim tekrar başladı. Araç özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar tarafından tercih edildi. Çünkü yakıt tüketimi konusunda oldukça başarılı olan Fiat motorları ile satışa sunuluyordu, oldukça şık bir arabaydı ve en önemlisi küçüktü. Araç kolayca park edilebildiği için birçok kişi tarafından tercih edildi.

Fiat Büyüyor

Fiat 1960’lar ve 1970’ler boyunca büyümeye ve rakiplerini geride bırakmaya devam etti. Geride kalan rakipleri ise ya batacaktı ya da satılacaktı. Fiat, satışa çıkan neredeyse tüm markaların kapısını çaldı. İlk çaldığı kapı ise 1968 yılında Lancia oldu. Fiat, 1 yıl sonra Ferrari’nin hissedarları arasına girdi.

1980’li yıllarda zor dönemler yaşayan Alfa Romeo’yu devletten satın alan Fiat, 1993 yılında da Maserati’yi devraldı. Tüm bunlar olurken de bir yandan yeni modeller ortaya çıkıyordu. Efsanevi araç Tipo, bu dönemde piyasaya sürüldü.

Fiat Tipo

TOFAŞ fabrikasında da üretilen Tipo, ilk olarak 1988 yılında piyasaya sürüldü. C sınıfı bir araç olan Tipo, 3 ve 5 kapılı modellere sahipti. Özellikle Renault 19 gibi bir rakiple boy ölçüştü ve birçok pazarda rakibini geride bırakmayı başardı.

9 farklı motor seçeneğine sahip olan araç, 2000’lere kadar üretildi. TOFAŞ, son Tipo’yu 2000 yılında üretti ve aracın üretimi burada son buldu.

Fiat Panda

1980 yılından bu yana aralıksız olarak üretilen Fiat Panda, A segmentinde en başarılı modellerden biri oldu. İlk jenerasyonunda 652 cc gibi bugün kulağa oldukça küçük gelen motor hacmine sahip olan araç, yıllar geçtikçe daha büyük motorlara sahip oldu.

Günümüzde üçüncü jenerasyonu ile kullanıcıların karşısına çıkan araç, FCA’nın Mini adını verdiği platform üzerine inşa edildi. 1.3 litre Multijet gibi iddialı motor seçenekleriyle sunulan araç, düşük yakıt tüketimiyle her zaman için en çok tercih edilen araçlardan biri olmayı başardı.

Fiat Linea

Fiat, Tipo’nun üretimini durdurduktan sonra C sınıfında çok satacak bir araca ihtiyaç duyuyordu. Bu nedenle 2007 yılında Fiat Linea ortaya çıktı. Tipo gibi düşük yakıt tüketimine sahip olan araç, Multijet dizel motorlardan yararlanıyordu.

Bluetooth bağlantısı, eller serbest modu ve GPS gibi donanımları da bulunan araç, yıllarca başta Türkiye olmak üzere Fiat’ın bulunduğu birçok pazarda en çok satan araçlar arasında yer aldı.

Fiat Egea

TOFAŞ fabrikasında üretilen bir diğer Fiat modeli olan Egea, aslında yurt dışında Yeni Tipo olarak satılıyor. 2015 yılında geliştirilen otomobil, ilk olarak Türkiye’de piyasaya sürüldü. Türk mühendislerin büyük katkılarının olduğu araç, 4 sene gibi kısa bir süre içerisinde 500 binden fazla üretildi. Fiat Egea’nın üretime başlamasıyla da Linea’nın üretimi sonlandırılmaya başlandı.

Fiat’ın ünlü Multijet motorları ile oldukça düşük yakıt tüketimi sunan Egea, diğer özelliklerine ek olarak çok uzun süre sorunsuz çalışmasıyla da sürücüler tarafından tercih ediliyor.

Fiat’ın Ticari Araçları

Fiat, özellikle ticari araçlar konusunda oldukça başarılı bir marka. Hafif ticari araç sınıfında Doblo ve Fiorino gibi modellere ev sahipliği yapan marka, Türkiye’de oldukça seviliyor. Özellikle Doblo modeli, hafif bir ticari araçtan beklenebilecek tüm özelliklere sahip olmasıyla çok beğeniliyor.

Doblo’nun yüksek bagaj hacmi ve düşük yakıt tüketimi ise öne çıkan en önemli noktalar. Tabii ki Türkiye’de çok sevilmesinin başka bir nedeni daha var. Araç 2000 yılından 2022 yılına kadar Türkiye’de üretildi ve bu sebeple de birçok defa yerli otomobil teşviki gibi avantajlardan yararlanan kullanıcılar tarafından tercih edildi.

Fiat’ın öne çıkan diğer bir aracı ise Ducato. İlk kez 1981 yılında piyasaya sürülen araç, 2014 yılında dördüncü nesli ile kullanıcılarla buluştu. Dünya çapında çok ciddi satış rakamlarına ulaşan araç, sorunsuz çalışmasıyla öne çıktı.

Fiat’ın Bugünü

Fiat Grubu, 2014 yılında Chrysler, Dodge, Jeep gibi markaların sahibi olan ChryslerGrubu ile birleşti ve isim Fiat Chrysler Grubu (FCA) olarak güncellendi. Böylece ABD pazarında da güçlü bir oyuncu olmayı başardı. FCA, 2021 yılında ise Peugeot, Citroen ve Opel’in sahibi olan PSA Peugeot Citroen Grubu ile Stellantis adı altında birleşti.

Günümüzde Stellantis Grubu, Avrupa’nın en büyük üreticisi olma unvanına sahip olduğu gibi dünya genelinde de en büyük otomotiv üreticilerinden biri konumunda yer alıyor.

Shopping Cart
Scroll to Top